AİLE DİZİMİ/AİLE KARMASINDAN ÖZGÜRLEŞMEK

AİLE-DİZİMİAİLE DİZİMİ NEDİR? 1990’lı yıllarda Almanya’da ortaya çıkmış tüm dünyada faydalanılan bir tekniktir.

AİLE DİZİMİNİN FAYDALARI NELERDİR: Çalışmanın ana hedefi kendi hayatımızda ve ailede yaşanan tıkanıklıklara, blokajlara ilişkin gerçekle yüzleşmek ve fazladan üstlendiğimiz yüklerden özgürleşmek, aile fertleri arasında kabullenme, saygı ve sevginin akışına yeniden olanak sağlamaktır. Hayata, ailemizden ve atalarımızdan getirdiğimiz genetik ve ruhsal bir mirasla geliriz. Sürekli tekrarlayan parasızlık, iflas, borç, ilişki kuramama, boşanma, aldatma, aldatılma, depresyon, fiziksel hastalıklar vb. sorunlarımızın temelinde bu ruhsal miras nedeniyle üstlendiğimiz rol olabilir. “Dede turşu yemiş, torunun dişi kamaşmıs” atasözü, tam da bu durumu anlatır. Bu süreçte aynı zamanda bize ait olmayan , aile büyüklerimizden aldığımız yükleri de onlara teslim ederiz.

HANGİ DURUMLARDA AİLE DİZİMİ ÇALIŞMASI ÖNERİLİR:

  • Göçmen bir soydan gelmek
  • Fazla sayıda kürtajlar
  • Büyük, tekrarlayan iflaslar ve bereketsizlik, hak yeme durumları
  • Aileden dışlanan kişiler
  • Önemli hastalıklar, şizofreni ve intiharlar
  • Evlatlık verilen kişiler
  • Bağımlılıklar (Alkol ve uyuşturucu bağımlılıkları)
  • Taciz, tecavüz

AİLE DİZİMİ TEKNİĞİ NASIL UYGULANIR? Bir grup katılımcı, bir daire şeklinde otururlar. Danışman, danışandan katılımcılar arasından aile üyelerini temsil edecek temsilciler seçmesini ister. Danışan bu temsilcileri alana yerleştirir. Temsilciler kendilerini serbestçe alana bırakırlar ve söz konusu aile üyelerinin dinamik ilişkilerine ulaşır, duygularını deneyimlerler. Aile üyelerini temsil eden ve danışanı daha önce görmemiş bu temsilciler o kişinin duyguları ile hisseder ve bunları ifade ederler. Dizim sırasında 2 eylem vardır; birincisi aileyi etkileyen saklı kalmış dinamiğin ortaya çıkarılması eylemidir. İkincisi ise iyileştiren hareket ve sözlerin aileyi çözüme ve yeni bir dengeye kavuşturması eylemidir. Sevgi ancak bu şekilde yeniden akmaya başlar. Sistem (Aile) dizimlerinde hem danışan (sorunu dile getiren) hem de temsilciler alandadır ve aktiftir. Temsilcilerin pasif olması söz konusu değildir. Dolayısıyla her aile diziminde, hem danışan (sorunu dile getiren) hem de temsilciler alandadır ve aktiftir. Her çalışmada hem danışan, hem de temsilciler şifalanır.

Danışman: EVREN GÖNENÇ (Psikolog ve Enerji Terapisti) www.evrengonenc.com.tr

Aile dizimine baktırmak isteyen kişiler için, dikkat çekici bir nokta: Evren Gönenç’in aile dizimi çalışmalarında, dizimine baktırmak isteyen kişinin konusu ve niyeti, sadece danışan olarak gelen kişi ve terapist tarafından biliniyor. Grup çalışmasındaki diğer kişiler/temsilciler, konuyu bilmiyorlar. Böylece temsilciler, kendi zihinlerinden ve egolarından bağımsız olarak, rahatlıkla ve kolaylıkla alandaki enerjiye odaklanabiliyorlar. Gizlilik konusuna özellikle özen gösteren danışanlar için, kendilerini rahat hissedecekleri bir alanda aile dizimi açılıyor.

AİLE DİZİMİNİZE BAKTIRMAK İSTİYORSANIZ, LÜTFEN KAYIT YAPTIRIN:

İSTANBUL: 05326128517

İZMİR (belirli tarihlerde İzmir de çalışma yapılmaktadır): 05324434349

E-mail: evrengonenc@yahoo.com

Bir Cevap Yazın